Kuchnia mała lub duża – jak wybrać do niej firanki?

Kuchnia to miejsce szczególne – to tutaj spędza się sporo czasu przygotowując posiłki i je jedząc czy spędzając czas z bliskimi przy kawie i ciastkach. Dlatego też warto zadbać o to, aby jej wystrój spełniał wszystkie wymagania zarówno w aspekcie praktycznym, jak i estetycznym. A jednym z elementów takiego wyposażenia, na które warto zwrócić większą uwagę są firanki do kuchni.

W tym przypadku zasada jest bardzo prosta – firanki (podobnie jak i zasłony welurowe, żaluzje czy rolety) powinny być dobierane nie tylko do stylu kuchni czy indywidualnych upodobań domowników, ale także do metrażu. Zatem jakie firanki do kuchni należy wybrać do małego pomieszczenia, a jakie do dużego?

Wybór firanek do małej kuchni

Wyposażenie małej kuchni nie należy do łatwych zadań. I dlatego wybierając do niej meble i inne elementy należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad. Firanki do kuchni małej powinny przede wszystkim powiększać ją w optyczny sposób. Dlatego też w tym przypadku najlepiej zdecydować się na firanki krótkie, które dodatkowo są wykonane z przewiewnego materiału (na przykład woalu bądź organzy). Nie bez znaczenia jest także kolor i wzór firanek.

Tutaj najlepiej sprawdzą się firanki w pastelowych barwach, które pozbawione są wzorów (zwłaszcza tych dużych i ekstrawaganckich). Dobrym rozwiązaniem do małej kuchni są firany makarony lub popularne zazdrostki.

Szeroki wybór firanek do kuchni 

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku posiadania kuchni o dużym metrażu. Tutaj wybór dekoracji okiennych jest znacznie prostszy. W dużej kuchni sprawdzą się firanki o każdej długości i wykonane z niemal każdego materiału. Właściciel dużego pomieszczenia kuchennego może sobie pozwolić zarówno na firanki żakardowe, ozdobione haftem czy koronką, jak i kolorowe i pełne dużych wzorów. Taka ozdoba okna nada kuchni niebanalnego i wyjątkowego charakteru.

Firanki do kuchni powinny pełnić rolę nie tylko praktyczną, ale też dekoracyjną. Dlatego warto dostosować je do konkretnej kuchni – jej metrażu, stylu czy układu. Wtedy będą prawdziwą funkcjonalną ozdobą.