Czym są audyty systemów IT?

Audyt bezpieczeństwa systemów IT Lubin to proces, który każda firma powinna przechodzić regularnie. Niekoniecznie bardzo często, ale przynajmniej raz do roku, jeśli chce mieć pewność, że dane są niezagrożone. Jest to szczególnie istotne, od kiedy obowiązuje rozporządzenie o ochronie danych osobowych, czyli słynne RODO. Ryzyko utraty danych osobowych klientów, partnerów biznesowych i pracowników miałaby druzgocące konsekwencje.

Co jest badane w czasie audytu?

Audyt bezpieczeństwa IT zawsze obejmuje wszystko, czyli sprzęt, oprogramowanie, ludzi i procedury. W praktyce audyt bezpieczeństwa sieci komputerowej wykazuje niewiele nawet w sytuacjach, kiedy w przeszłości bezpieczeństwo takiej sieci zostało już naruszone. Dzieje się tak dlatego, że któryś z wyżej wymienionych czynników mógł być nieadekwatny, na przykład oprogramowanie było nieaktualizowane od kilku lat. Najczęściej jednak audyt bezpieczeństwa IT firmy Lubin wskazuje na błędy ludzkie.

Czynnik ludzki w bezpieczeństwie IT

Audyt bezpieczeństwa IT Lubin skupia się na ludziach, ponieważ nawet najlepszy system nie jest w stanie zadziałać, jeśli ktoś popełnia w jego obsłudze podstawowe błędy. A to niestety zdarza się bardzo często i jeśli dochodzi do jakiegoś zdarzenia bezpieczeństwa, jest to najczęściej właśnie wynik błędu ludzkiego. Lub zwykłego zaniedbania. Pracownicy mają bardzo wiele sposobów na doprowadzenie do kryzysu bezpieczeństwa.

Klasyczne przykłady to zapisywanie haseł na kartkach przy urządzeniach, nie blokowanie stacji roboczych, czy korzystanie z haseł, których odgadnięcie nie wymaga żadnego wysiłku. A lista tego typu przewinień jest zazwyczaj bardzo długa.