Inseminacja bądź zabieg in vitro to często jedyna metoda, aby małżeństwo lub para mogła zostać rodzicami. I jak pokazują statystyki coraz więcej osób z tego korzysta, gdyż niepłodność to niestety częsta przypadłość współczesnych par. Na szczęście medycyna posiada określone metody, które umożliwiają zostanie rodzicem. Jednym z nich jest właśnie metoda in vitro, którą w swojej ofercie posiada niemal każda klinika leczenia niepłodności Katowice. To właśnie tu mieści się jeden z oddziałów kliniki, która jako jedna z pierwszych rozpoczęła tego typu zabiegi. Jak przebiega zapłodnienie in vitro? Oto podstawowe etapy.
Krok pierwszy – kwalifikacja i przygotowanie
Pierwszym krokiem w metodzie in vitro jest zakwalifikowanie i przygotowanie do zabiegu. W tym etapie następuje konsultacja z lekarzem prowadzącym, przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań i na ich podstawie dobranie odpowiedniej ścieżki leczenia. Co ważne – we wszystkich tych konsultacjach i badaniach uczestniczą oboje partnerzy.
Krok drugi – stymulacja hormonalna
Przygotowanie do zabiegu to podstawa, którą musi przeprowadzić każda klinika. Leczenie niepłodności rozpoczyna się w drugim etapie, kiedy to następuje stymulacja hormonalna pacjentki w celu uzyskania komórek jajowych. Plan podawania leków hormonalnych jest ustalany bardzo indywidualnie, ale najczęściej trwa to od 8 do 10 dni.
Krok trzeci – pobieranie komórek jajowych
Po udanej stymulacji hormonalnej następuje pobranie komórek jajowych, które odbywa się w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą anestezjologa. W tym samym czasie partner kobiety oddaje nasienie lub jest ono pobierane z depozytu nasienia.
Krok czwarty – transfer zarodków
Ostatnim etapem zapłodnienia in vitro jest transfer zarodków. W pierwszej kolejności następuje połączenie komórek jajowych z plemnikami (w warunkach laboratoryjnych), a następnie – po kolejnych podziałach komórkowych – zarodki są umieszczane w macicy. Reszta z nich jest zamrażana.
Ostatnim etapem całego zabiegu jest potwierdzenie ciąży, które jest możliwe w piątym tygodniu po transferze. Natomiast cała procedura zabiegu – wraz z przygotowaniem – trwa około 2 – 3 miesiące. Jej skuteczność jest uzależniona od wielu czynników, jednak nie ulega wątpliwości, iż w wielu przypadkach jest ona jedyną szansą na posiadanie potomstwa.