Zabieg inseminacji lub in vitro – od czego zacząć?

Niepłodność to niestety coraz częstsza przypadłość współczesnych par, która rzutuje na wiele aspektów ich wspólnego życia. Jeszcze kilkanaście lat temu taka diagnoza byłaby wyrokiem.

Dzisiaj medycyna nawet w takich przypadkach umożliwia zostanie rodzicem, a krokiem do osiągnięcia tego celu są dwa zabiegi – inseminacja i in vitro. Który z nich jest lepszy i bardziej skuteczny? Tutaj zawsze decyduje lekarz na podstawie wywiadu i badań. I dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta, którą przeprowadza klinika leczenia niepłodności Katowice. W tutejsze klinice ma ona określony przebieg.

Przygotowanie do wizyty w klinice

Przygotowując się do pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności należy zgromadzić wszystkie informacje o ewentualnych operacjach czy zabiegach (w tym także inseminacji lub in vitro), aktualne badania (i to zarówno obrazowe, jak i laboratoryjne) oraz zaświadczenia lekarskie istotne z punktu widzenia diagnostyki płodności. Ważne jest to, aby na pierwszej wizycie byli obecni oboje partnerzy. I co istotne – kobieta może pojawić się w klinice w dowolnym dniu cyklu, natomiast mężczyzna (o ile będzie wykonywał badania nasienia) powinien zachować wstrzemięźliwość seksualna i alkoholową w okresie od 3 do 5 dni przed wizytą.

Przebieg pierwszej wizyty w klinice

Pierwsza konsultacja to obowiązkowy etap leczenia, który oferuje każda klinika leczenie niepłodności. Już na samym początku można ustalić jego przebieg. Dlatego też już na pierwszej konsultacji lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny z obojgiem partnerów i zleca dokładne badania, które można wykonać jeszcze tego samego dnia w klinice.

Po otrzymaniu wyników lekarz prowadzący omawia dalszy plan leczenia i jeżeli są takie wskazania – to kieruje na określony zabieg. Wtedy też zostaje ustalony indywidualny plan leczenia i ewentualnego zabiegu, który od początku do końca jest nadzorowany przez lekarza prowadzącego.

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności to warunek rozpoczęcia terapii i przygotowania do ewentualnego zabiegu. To początek starań o dziecko – i dlatego warto się dobrze do niej przygotować.