Stacja pogodowa – idealne rozwiązanie dla rolnictwa

Jeśli stacja pogodowa dla sportu wydawała się nam ciekawym przykładem oryginalnego rozwiązania wykorzystującego naszą wiedzę na temat pogody, czas abyśmy poznali inne, wcale nie mniej spektakularne rozwiązania. Jednym z nich jest z pewnością profesjonalna stacja pogodowa wykorzystywana w gospodarstwach rolnych. Jeśli wydaje się nam, że niewiele jest nas w stanie zaskoczyć, przygotujmy się na konieczność zmiany dotychczasowych wyobrażeń.

Okazuje się, że monitoring atmosfery dla rolnictwa nie jest wcale wykorzystywany jedynie po to, aby dowiedzieć się, czy w najbliższych dniach spadnie deszcz.

Praktyczne wykorzystanie monitoringu atmosfery

Stacja pogodowa to rozwiązanie znane przede wszystkim z tego, że ułatwia zarządzanie. Co przy tym warte podkreślenia, przyda się bez względu na to, czy interesują nas uprawy stojące na wysokim poziomie, czy też hodowla zwierząt.

Stacje pogodowe do niedawna były kojarzone przede wszystkim z rozwiązaniami, które umożliwiają prognozowanie przyszłych warunków atmosferycznych. Nowoczesne rozwiązania dla rolników pozwalające na monitorowanie atmosfery umożliwiają jednak również analizę historycznych danych i wyciąganie wniosków na ich podstawie.

Jak stacja pogodowa dla rolnika ułatwia mu pracę?

Dzięki nowoczesnej stacji pogodowej i jej czujnikom można analizować wiele niestandardowych parametrów. Jednym z nich jest dostępność wilgoci w glebie. To właśnie na tej podstawie oblicza się, kiedy zaczyna się kiełkowanie, już na tym etapie można więc pozwolić sobie na pierwsze szacunki odnoszące się do wysokości zbiorów. Stacja pogodowa może też odpowiedzieć nam na pytanie o to, z jak żyzną glebą mamy do czynienia i jak najlepiej przygotować się do nadchodzących przymrozków.