Po co nam kalkulator przy planowaniu fotowoltaiki?

Można powiedzieć, że kalkulator fotowoltaiczny wyliczy nam, ile zaoszczędzimy na rachunku za prąd, jeśli zamontujemy sobie panele słoneczne. Sęk w tym, że pojawia się tutaj wiele zmiennych, przez które takie narzędzie powinniśmy traktować raczej jako wstęp do rozmowy ze specjalistą, niż realne wyliczenie.

Wstępne szacunki oszczędności

Panele fotowoltaiczne kalkulator wykorzystują na etapie planowania inwestycji. Kalkulator instalacji fotowoltaicznej jest nam bowiem w stanie powiedzieć, jak bardzo zmniejszy się nasz rachunek za prąd, jeśli założymy, że nie będziemy zużywać więcej prądu niż teraz, ceny prądu będą rosły w sposób powolny i stały.

Nie trudno zauważyć, że tak przygotowany kalkulator zwrotu fotowoltaiki jest użyteczny, jednak nie wiemy, ile prądu będziemy zużywać za pięć lat, a i ceny to tylko nasza zgadywanka. Są oczywiście szacunki ekspertów, ale rzadko zdarza się, by takie przewidywania sprawdzały się w okresie czasu dłuższym niż kilkanaście miesięcy. Świat zmienia sięga szybko i zbyt nieobliczalnie.

Na tej podstawie inwestujemy

Nie należy odnosić wrażenia, że narzędzie to jest mało efektywne. Wręcz przeciwnie. Fotowoltaika koszt generuje nam już dzisiaj i tym kosztem trzeba zarządzać. Jeśli znamy uzysk energii z paneli fotowoltaicznych, kalkulator powie nam, o ile mniej więcej zmniejszy się nasz rachunek, a my możemy tak sterować wielkością instalacji i tym samym jej kosztem, by w długim okresie czasu oszczędności były jak największe. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, ale kalkulator pozwoli nam na dokonanie realnego, matematycznego szacunku. To nasza najlepsza opcja.