Jak poprawić bezpieczeństwo IT w firmie?

Audyt bezpieczeństwa IT firmy Lubin to zazwyczaj szereg różnych działań. Niezależnie jednak od naszego nastawienia, problem jest bardzo realny i trzeba z nim coś zrobić, bo niski poziom bezpieczeństwa IT w firmie to duże ryzyko problemów. Co możemy zrobić?

Sprzęt i oprogramowanie w firmie

Każdy audyt bezpieczeństwa IT to zawsze na początku audyt bezpieczeństwa sieci komputerowej. Typowym problemem są bowiem zaniedbania w kwestii aktualizacji urządzeń. Czasami oszczędności sprawiają, że pracuje się na bardzo starym sprzęcie lub oprogramowaniu, którego nikt nie aktualizował od bardzo dawna. Warto systematycznie inwestować w audyt bezpieczeństwa IT.

Tego typu elementy sieci często posiadają luki i błędy, które da się wykorzystać. Są znane powszechnie od bardzo dawna i albo zostały załatane, albo nikt już nie używa danego sprzętu. Nikt poza firma, która się do niego przyzwyczaiła i nie widziała problemu. Aż do audytu.

Najsłabszy element, czyli człowiek

Audyt bezpieczeństwa systemów IT Lubin skupia się też na ludziach. To niestety za ich sprawą dochodzi do największej liczby problemów. Ma to bezpośrednio związek z ignorowaniem wymogów bezpieczeństwa, lenistwem, wygodnictwem, a czasami po prostu z niezrozumieniem niektórych kwestii.

W tym przypadku konieczne jest najpierw ustalenie, gdzie mogą pojawiać się różnego rodzaju problemy, a potem przygotowanie odpowiednich szkoleń, dzięki którym te problemy można rozwiązać. W praktyce niejednokrotnie potrzebny jest też system motywacji i nadzoru, by pracownicy faktycznie zaczęli wykonywać nowe procedury, a po krótkim czasie nie powrócili do starych, wygodniejszy i bardzo niebezpiecznych nawyków.