Firanki do kuchni – podstawowe zasady wyboru

Dekoracje okienne to ważny element wyposażenia kuchni – i to bez względu na jej rozmiar, układ, styl czy umeblowanie. Tym bardziej, iż firanki do kuchni (podobnie jak i zasłony, żaluzje bądź rolety) pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale też czysto ozdobne i dekoracyjne. Dlatego też tak istotne jest to, aby wybrać te najbardziej odpowiednie. A nie jest to zadanie łatwe, gdyż w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Zatem jakie są podstawowe zasady wyboru firan do kuchni?

Firanki kuchenne – aspekt praktyczny

Pierwszym kryterium wyboru dekoracji okiennej do kuchni powinna być jej użyteczność i funkcjonalność. Jak to wygląda w praktyce? Otóż bez względu na to, czy są to firany klasyczne, zasłony welurowe czy też może firany makarony, to zasada jest bardzo prosta – powinny być one przede wszystkim praktyczne. W tym przypadku warto zwrócić uwagę między innymi na ich rozmiar i sposób wykonania. Dlaczego? Okno w kuchni bywa bardzo często otwierane, a taka firana nie może zasłaniać do niego dostępu.

Dodatkowo kuchnia to miejsce, w którym nie brakuje różnego typu zabrudzeń i zapachów – dlatego też firany kuchenne powinny być wykonane z takich materiałów, które można szybko i skutecznie wyprać. Dobrym rozwiązaniem jest też powieszenie firan z materiału odpornego na zaplamienie.

Aspekt estetyczny i dekoracyjny

Firany do kuchni – oprócz wymiaru czysto praktycznego – powinny też spełniać funkcje dekoracyjne. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż każdy właściciel domu lub mieszkania chce, aby pomieszczenie kuchenne dobrze się prezentowało. Dlatego też wybierając dekoracje okienne warto zwrócić uwagę na to, aby pasowały one do stylu kuchni, jej rozmiaru, kształtu i charakteru. Tylko wybór pasujących do całości firanek sprawi, iż będzie to pomieszczenie spójne i dopracowane w najmniejszym szczególe.

Wybór firanek do kuchni nie jest zadaniem łatwym i na pewno wymaga pewnej analizy i zastanowienia. A gdy już zapadnie konkretny wybór, to warto zrobić zakupy w sklepie, który oferuje firany i zasłony w różnych stylach, rodzajach, materiałach i wielkościach.