Części oryginalne i zamienniki

Części nowe Iveco to spory wydatek i niewiele firm traktuje je jako wydatek konieczny. Nie oznacza to oczywiście, że kierowcy jeżdżą potem niesprawnymi samochodami z elementami, które nie powinny pojawiać się na drogach. Nic z tych rzeczy. Zamiast nich wykorzystuje się po prostu tańsze zamienniki, które co prawda produkowane są zazwyczaj w dość egzotycznych krajach, ale nie ma to nawet najmniejszego przełożenia negatywnego na ich jakość.

Skąd się biorą zamienniki

Części Iveco Daily produkuje oczywiście sam producent samochodów, ale nie jest to jedyne źródło części zamiennych. I całe szczęście, bo nowa skrzynia biegów Iveco Daily to spory wydatek, jeśli chcielibyśmy zdecydować się na coś od Iveco.

Znacznie lepiej jest sięgnąć po elementy, które produkują dla nas czasami raczej niewielkie, ale zazwyczaj całkiem duże przedsiębiorstwa z Azji i Ameryki Południowej, które najnormalniej w świecie podpatrzyły, jak wyglądają części oryginalne Iveco, a potem nauczyły się je duplikować.

Czym ryzykujemy kupując zamienniki?

Nieoryginalne zamienniki są tańsze. W takiej sytuacji zazwyczaj musimy iść na jakiś kompromis z jakością. W tym wypadku jednak takich kompromisów nie ma, ponieważ procesy produkcyjne oryginalnego producenta i linie produkcyjne tańszych producentów nie różnią się znacząco.

Związane jest to głównie z obrabiarkami sterowanymi numerycznie. W dużych i ,małych fabrykach stoją dokładnie takie same urządzenia, które można dokładnie tak samo zaprogramować i włożyć do nich dokładnie takie same surowce. Efektem tego musi być dokładnie taki sam produkt. Producent zamienników go nie wymyślił, ale jakie znaczenie ma to dla nas?